M. Stepnova. Sodas

2020 12 11

Sodas / Marina Stepnova.— Vilnius: Tyto alba, 2020. — 344 p.

Marina Stepnova – įvairiomis premijomis apdovanota rusų autorė. Ankstesnė jos knyga „Lazario moterys“ pateko į trumpąjį „Russian Booker“ sąrašą. Kiti kūriniai taip pat įvertinti prestižinėmis premijomis bei sulaukė itin palankių skaitytojų ir kritikų apžvalgų. Naujausias romanas „Sodas“ pasakoja apie tai, kaip sunku būti laisvu žmogumi tradicijų ir prietarų suvaržytame pasaulyje.

Trumpas aprašymas teigia, kad romanas „Sodas“ nukels skaitytojus į XIX a. Rusiją. Čia kunigaikščio Boriatinskio šeimoje gimsta visiškai nelauktas vaikas. Ir dar mergaitė. Šis vaikas kėsinasi sugriauti idealius santykius ir tobulą gyvenimą. Tituluota šeima gyveno sodų apsuptyje, viskuo pertekę ir turtingi, tačiau vėlyvas vaikas pamažu viską keičia.

Rašytoja Marina Stepnova klausia, ką reiškia būti dvidešimt pirmo amžiaus moterimi, pasaulyje, kuris priklauso devyniolikto amžiaus vyrams. Įsivaizduokite, kad esate protingas ir turtingas žmogus, tačiau nieko negalite padaryti. Ir ne todėl, kad nesilaikote taisyklių, bet todėl, kad jūs nuo pat pradžių esate nelauktas ir atstumtas.

Pagrindinė Marinos Stepnovos romano „Sodas“ veikėja Tusia – laiką lenkianti mergaitė. Ji pati pasirinko, kada jai gimti. Ji renkasi ir ką jai mylėti, ir ko nekęsti. Griežtoje ir papročių valdomoje santvarkoje, kurioje visi pirmiausiai priklauso ne sau, o luomui, Tusia elgiasi nenormaliai – kaip laisvas žmogus. Ji nesilaiko taisyklių, šokiruoja aplinkinius, kalba kada nori ir iš gyvenimo imta tik tai, ko jai reikia. Ir dar Tusia ypač myli arklius.

Iš rusų kalbos vertė Dalia Saukaitytė.