V. Birstein. SMERŠ. Slaptas Stalino ginklas

2020 12 11

SMERŠ. Slaptas Stalino ginklas / Vadim Birstein. — Vilnius: Briedis, 2020. — 822 p. 

Istoriko Vadim Birstein knyga „SMERŠ. slaptas Stalino ginklas“ pasakoja apie ypatingai slaptą rusų kontražvalgybos skyrių. Žodis „Smerš“ yra rusiškos frazės „mirtis šnipams“ akronimas. Ši knyga turėtų sudominti profesionalius istorikus ir visus besidominčius sovietų slaptųjų tarnybų veikla.

Organizacija „Smeršas“ kai kuriems gali būti pažįstama iš rašytojo Ian Fleming romanų apie garsųjį šnipą Džeimsą Bondą. Tiesa ta, kad knygose „Smeršas“ buvo romantizuojamas, kaip ir pats Bondas. Nors oficialiai „Smeršas“ priklausė sovietų Gynybos komisariatui, realiai ši organizacija nebuvo pavaldi karinei hierarchijai, o jos vadovas Viktor Abakumov tiesiogiai atsiskaitinėjo Stalinui. Šis slaptas kontržvalgybos skyrius formaliai kovojo su naciais ir kitais priešais, tačiau iš tiesų į mirtį pasiuntė ne vieną šnipinėjimu apkaltintą rusą. Stalinas buvo garsus negailestingumu savo paties vadams ir bendražygiams. Susidorojimo operacijas, tardymus, kankinimus, egzekucijas jis pavesdavo savo slaptai kontražvalgybos organizacijai.

Autorius Vadim Birstein remiasi daugybe dokumentų ir atsiminimų, kurie yra prieinami tik rusų kalba. Knygoje „ SMERŠ. Slaptas Stalino ginklas“ aprašoma visa žinoma organizacijos veikla. Į knygą taip pat įtraukta daugybė autoriaus išverstų archyvinių dokumentų, diagramų ir paveikslėlių, kurie yra ypač naudingi norintiems geriau suprasti „Smeršo“ aplinką ir istorinį kontekstą.

„ SMERŠ. Slaptas Stalino ginklas“ – išsami istorinė knyga, kuri bus naudinga akademikams, istorijos studentams ir visiems besidomintiems Antruoju pasauliniu karu bei Sovietų Sąjungos kontržvalgyba.

Iš rusų kalbos vertė Vytautas Leščinskas.